Weekendowy Partyzant

O ASG, militariach, survivalu i sprzęcie outdoorowym.

Proszte zapisywanie trasy

Published by ross154 under , on 06:07
Dla leniwych, jeżeli nie chce wam się po milsimie uzupełniać wasz AAR i kreślić na mapie szlak waszej wycieczki pomocny może okazać się GPS traver recorder.
Nie ma to jak następnego dnia po odbytym milsimie podłączyć GPS do komputera, poczekać chwilę i oglądać przebytą trasę.
Poniżej mini recenzja.
Osobiście posiadam Qstarz BT-Q1000 przeglądu datalogger:

GPS wyposażony jest w moduł Bluetooth oraz Datalogger. Jego sercem jest chipset MTK.

Pod powierzchnią górnego lustrzanego panelu rozmieszczono trzy diody - niebieską sygnalizującą pracę modułu Bluetooth, pomarańczową dla aktywności GPS (świeci na niebiesko gdy zapełni się pamięć loggera) i zieloną informującą o ładowaniu baterii (świeci przy ładowaniu, mruga gdy naładowany, mruga też na czerwono przy niskim stanie baterii). Pomiędzy nimi jest jeszcze czerwony, wystający lekko ponad powierzchnię przycisk, służący do wstawiania punktu do zapisywanej ścieżki - gdy funkcjonalność dataloggera jest aktywna.

Na bocznych ściankach mamy tylko dwa elementy, po jednej stronie port miniUSB, a po drugiej trzypozycyjny suwak, służący do aktywacji trybu nawigacji, dataloggera i wyłączenia odbiornika. Cały spód to pokrywa baterii, podbita antypoślizgową gumową.

Do urządzenia jest dołączona płyta CD ze sterownikami oraz programem Travel Recorder PC Ultility V4 dzięki któremu możemy zgrywać zapisaną w urządzeniu ścieżkę naszych wędrówek i zobaczyć ją na Google Maps lub Google Earth.
Istnieje również możliwość powiązania zdjęć z pozycją geograficzną - wystarczy że robiliśmy fotki wtedy gdy włączony był datalogger. Na podstawie czasu i godziny wykonania zdjęcia program ten będzie potrafił zlokalizować miejsce uwidocznione na wskazanym zdjęciu i dodać je do ścieżki naszego przejazdu, uwidocznionej np. na Google Earth. Do wykonania zdjęć wystarczy zwykła cyfrówka, jeśli tylko ustawiliśmy prawidłowo zegar. Program ten dodaje współrzędne wykonania fotki bezpośrednio do sekcji EXIF zdjęcia - integruje te dane w pliku ze zdjęciem.



QSTARZ BT-Q1000 zasilany jest litowo-jonową baterią o pojemności 1100mAh, która znajduje się pod dolną klapką stanowiącą cały spód odbiornika. Bateria ta jest identyczna do baterii stosowanej w wielu modelach komórek Nokii, a zatem zamiennik będzie można zdobyć łatwo i tanio. Choć chyba mało kto kupi od razu drugą baterię, po to by mieć zawsze w komplecie drugie naładowane ogniwo zasilające. Dlaczego? Nie chodzi nawet o to, że w komplecie są dwie ładowarki - sieciowa i samochodowa, a urządzenie można ładować nawet z magistrali USB. Otóż testowany przez nas QSTARZ wyjątkowo długo działa na baterii. W czasie testu ciągłej pracy, gdy odbiornik komunikował się z PDA przez Bluetooth, a datalogger zapisywał przebytą ścieżkę, urządzenie to pozwalało na namierzanie pozycji użytkownika dokładnie przez 24 godziny 46 minut.
W trybie samego dataloggera, czyli gdy suwak Power ustawiony był nie na pozycję NAV, ale LOG (wyłączony moduł Bluetooth), QSTARZ pracował około 2 godziny dłużej.

Plusy:
+ doskonały czas pracy na baterii
+ funkcjonalność dataloggera
+ duża pojemność pamięci loggera (pozwala zapisać 100.000 punktów)
+ ładowarka sieciowa i samochodowa w komplecie
+ ładowanie przez miniUSB
+ etui
+ rozbudowane oprogramowanie na CD
+ "standardowa" bateria
+ komunikacja przez Bluetooth lub USB


Minusy:
- brak możliwości ręcznego zatrzymania i uruchomienia zapisu śladu bez użycia komputera PC
- brak złącza anteny zewnętrznej
- suwak Power mógłby chodzić z większym oporem

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Facebook

Podglądacze ;)

Liczba wyświetleń stron

Prenumerata na Email

Where am I?

Ostatnio czytam

Ostatnio czytam
Podręcznik sztuki przetrwania - Raymond Mears